Německá rafinerie ve městě Leuna bude v květnu pokračovat v dovozu ruské ropy

Date:

Německá rafinerie společnosti TotalEnergies v Leuně s kapacitou 240.000 barelů (1 barel = 159 litrů) ropy denně bude pokračovat v dovozu ruské ropy přes ropovod Družba přinejmenším během celého května. Uvedly to v úterý dva zdroje seznámené se záležitostí, které nechtěly být jmenovány. TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

Německo se snaží odstřihnout od ruské ropy, kterou odebírá nejen rafinerie v Leuně, ale také PCK Schwedt s kapacitou 233.000 barelů denně. Většinovým vlastníkem rafinerie Schwedt je přitom ruská společnost Rosněfť, přičemž jednou z možností je její vyvlastnění.

Sankce Evropské unie (EU) se dosud vyhýbaly ropě z Ruska. Mnozí obchodníci a rafinerie se však rozhodli omezit nákupy ruské ropy a rafinovaných produktů, aby se vyhnuli problému s ruským finančním systémem, který zasáhly sankce, a poškození dobrého jména.

Evropská komise mezitím připravuje další balík sankcí, které by se podle diplomatů měly týkat i ropy.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck minulý týden uvedl, že závislost země na dovozu ruské ropy se snížila na 12 % z 35 %. Na otázku, kam směřovalo těch 12 %, mluvčí německého ministerstva hospodářství 29. dubna řekl, že jde o hrubé číslo, které zahrnuje i Schwedt a Leunu.

Společnost TotalEnergies neodpověděla na žádost o komentář. Minulý měsíc oznámila, že se pokusí nejpozději do konce roku 2022 ukončit své smlouvy o dodávkách ruské ropy pro rafinérii Leuna a najít alternativní řešení, například dovozem ropy přes Polsko.

Oil and gas industry. Oil pump oil rig energy industrial machine for petroleum in the sunset background, Increase in oil production

TotalEnergies dováží 300.000 až 350.000 tun ruské uralské ropy měsíčně přes Družbu, uvedl jeden ze zdrojů. Ropovod z přístavu Rostock může nahradit část z ruských dodávek pro PCK Schwedt, a některé objemy by mohly být přesměrovány z Polska, které se snaží také nahradit ruskou ropu.

Habeck zároveň řekl, že Německo je připraveno použít své národní zásoby ropy pro dodávky do Leuny a rafinerii PCK Schwedt, v níž má podíl také koncern Shell.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...

Tajuplná energie křišťálů, co všechno dokáže?

Přezdívá se mu „kámen kamenů“ a dodnes je zahalen...

Australská centrální banka zvýšila klíčový úrok po více než 10 letech

Australská centrální banka v úterý zvýšila svou hlavní hotovostní...

Pro růst cen je většina pojistných smluv nemovitostí neaktuální

"Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na...