Australská centrální banka zvýšila klíčový úrok po více než 10 letech

Date:

Australská centrální banka v úterý zvýšila svou hlavní hotovostní úrokovou sazbu, poprvé za více než deset let, od listopadu 2010. Vedení banky zároveň upozornilo, že přijde další zpřísňování měnové politiky, jelikož se snaží zkrotit prudce rostoucí ceny.

Australská rezervní banka (RBA) v úterý zvýšila hotovostní sazbu až o 25 bazických bodů na 0,35%. Překonala tak odhady analytiků, kteří očekávali nárůst sazby o 15 bazických bodů.

RBA na závěr svého květnového zasedání také uvedla, že je správný čas začít s utlumováním pobídek vzhledem k tomu, že inflace výrazně stoupla a ekonomika se blížila k plné zaměstnanosti.

Australská ekonomika se podle banky ukázala jako odolná, ale inflace se stále zrychluje a objevily se signály, že i růst mezd nabírá tempo.

Credit card online shopping payment

Konkrétně, spotřebitelské ceny v 1. čtvrtletí stouply o 5,1 %, což je 20leté maximum, a to zejména pro zvýšení nákladů na benzin, bydlení, potraviny a vzdělání.

Jádrová inflace, bez nestálých cen energií a potravin, poprvé od roku 2010 dosáhla 3,7 %, což je nad cílovým pásmem RBA a radikální obrat oproti předchozím rokům, kdy se neustále držela pod cílovou úrovní.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...

Tajuplná energie křišťálů, co všechno dokáže?

Přezdívá se mu „kámen kamenů“ a dodnes je zahalen...

Pro růst cen je většina pojistných smluv nemovitostí neaktuální

"Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na...

EU vydá pokyny týkající se požadavku Ruska na platby za plyn v rublech

Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová v pondělí (2. 5.)...