Testují se mobilní nabíjecí jednotky pro elektrická vozidla

Date:

Řidiči elektrických aut v Žilině mohou nejbližší dva měsíce požádat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu o bezplatné nabití mobilní nabíjecí jednotkou. Jedná se o první testovací aktivitu v rámci mezinárodního projektu Urban Mobile Charging (UMG), který bude pokračovat v nizozemském městě Helmond a v německém městě Braunschweig. Vedoucí oddělení mezinárodních výzkumných projektů ERAdiate+ Žilinské univerzity v Žilině (UNIZA) Tatiana Kováčiková o tom informovala v úterý po představení nabíjecí jednotky na půdě UNIZA.

Doplnila, že jde o dvouletý projekt. „Město Žilina a UNIZA testují mobilní nabíjecí jednotku jako první. Účelem je sběr a analýza údajů. Už nyní předpokládáme, že tato služba se osvědčí v městských podmínkách. Ve druhém roce bude testování ve městech Helmond a Braunschweig, kde se doplní některé funkcionality mobilní nabíjecí jednotky, jako je robotické rameno a funkce autonomního přesunu v rámci parkovacího domu,“ uvedla Kováčiková.

Mobilní nabíjecí jednotku pro elektrická vozidla s názvem Nimbee má podle generálního ředitele společnosti Nimble Energy a autora myšlenky Jana Šamala zbavit majitele elektromobilů závislosti na nabíjecích stanicích. „Kromě Prahy, kde jsme ho testovali, zatím tento projekt v Evropě nefunguje. V principu je to služba do městské aglomerace. Víme z různých vlastních i zahraničních studií, že zhruba 40 procent lidí ve městě nikdy nebude mít přístup k vlastní dobíjecí zásuvce,“ přiblížil.

3D illustration of electric car

Auta na elektrický pohon využívá i Městský úřad (MSU) v Žilině. \“Při koupi nového auta zvažujeme, zda není vhodnější elektrická verze. Je to alternativní zdroj dopravy, který dnes má preferenci a vnímáme ho. Elektrická auta využíváme k přesunu především v prostředí města, což jsou vzdálenosti do několika desítek kilometrů,\“ dodal primátor Žiliny Peter Fiabán s tím, že jednu nabíjecí stanici má MSU v prostorách vozového parku.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...

Tajuplná energie křišťálů, co všechno dokáže?

Přezdívá se mu „kámen kamenů“ a dodnes je zahalen...

Australská centrální banka zvýšila klíčový úrok po více než 10 letech

Australská centrální banka v úterý zvýšila svou hlavní hotovostní...

Pro růst cen je většina pojistných smluv nemovitostí neaktuální

"Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na...