V dubnu meziročně vzrostl počet konkurzů i restrukturalizací

Date:

V dubnu bylo na Slovensku vyhlášeno 24 konkurzů na majetek dlužníků podnikatelských subjektů a bylo povoleno pět restrukturalizací. Ve srovnání s březnem počet konkurzů vzrostl o více než čtvrtinu a počet restrukturalizací se zvýšil o 150 %. V meziročním srovnání s dubnem 2021 vzrostl počet vyhlášených konkurzů o 13 a počet povolených restrukturalizací o dvě. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK).

„Vývoj počtu vyhlášených konkurzů od začátku roku potvrzuje náš předpoklad o jejich celkovém nárůstu v roce 2022. Neovlivní to ani kolísavý vývoj počtu vyhlášených konkurzů v předchozích ani v následujících měsících. Nárůst cen stavebních materiálů, energií a mzdových nákladů se již několik měsíců projevuje v nejvyšším počtu vyhlášených konkurzů a povolených restrukturalizací ve stavebnictví,“ uvedla hlavní analytička CRIF SK Jana Marková.

Největším zaměstnavatelem, na jehož majetek byl v dubnu vyhlášen konkurz, byla firma Energyco z Košického kraje. Zabývala se opravou strojů a zaměstnávala 100 – 149 pracovníků. V konkurzu skončila i Středoevropská vysoká škola ve Skalici s 10 – 19 pracovníky. Mezi společnostmi s povolenou restrukturalizací je největším zaměstnavatelem stavební firma Protron z Trenčínského kraje se 150 – 199 zaměstnanci.

Businesswoman doing a video call with laptop while working in the office . Female smiling and working at a startup making a video call.

„Zajímavostí jsou tři společnosti, zabývající se alternativními zdroji energie, které mají v názvu Bioplyn a sídlí na stejné adrese v Horovcích v Trenčínském kraji. Výrobce elektřiny Bioplyn Cetín, s. r. o., je v konkurzu, stejně jako velkoobchod Bioplyn Horovce, s. r. Ladzany, s. r. o., má povolenou restrukturalizaci,“ poznamenala Marková.

Nejvíce konkurzů soudy v dubnu vyhlásily v průmyslu a stavebnictví, a to rovněž po čtyři. Dvěma dalším stavebním firmám soudy povolily restrukturalizaci. Podle krajů soudy shodně po pět konkurzů vyhlásily na firmy v Košickém, Trenčínském a Trnavském kraji.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...

Tajuplná energie křišťálů, co všechno dokáže?

Přezdívá se mu „kámen kamenů“ a dodnes je zahalen...

Australská centrální banka zvýšila klíčový úrok po více než 10 letech

Australská centrální banka v úterý zvýšila svou hlavní hotovostní...

Pro růst cen je většina pojistných smluv nemovitostí neaktuální

"Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na...