Hypotéka vs. nájem: Jaké zajištění bydlení pro vaši rodinu je to nejlepší?

Date:

První společné bydlení, narození potomka nebo stěhování do vlastního domečku jsou těmi nejhezčími mezníky rodinného štěstí. Rozhodování, jak k nim dojít, už tak jednoduché bohužel není. Zejména v dnešní době, kdy se ve spojitosti s vysokými cenami nemovitostí pomalu mění hodnoty společnosti a čím dál více lidí volí život v nájmu před hrůznou výší hypotéky. Přinášíme inspiraci a další náhled jak se s touto těžkou otázkou popasovat.

Těžká doba pro rozhodování

Tradičně se mezi muži předává věta, sen ke kterému by měl dojít každý muž, aby se stal mužem. Říká, že každý správný muž by měl zplodit syna, zasadit strom a postavit dům. Dnešní generace je ale postavena před úplně jinou výzvu a bohužel si tento sen (ve všech třech bodech) může splnit jen malé procento z nich. Jiným se jejich představa o vlastním bydlení kvůli vysoké inflaci posunula na dobu, kdy klesnout sazby a bude to pro ně reálné.

V posledních letech se kvůli inflaci pohybují úrokové sazby za hypotéky kolem 5,5 %. Což je oproti situaci před dvěma roky až o třetinu vyšší. Kvůli tomu na hypoteční úvěr dosáhne jen malé procento žadatelů. Otázka jak zodpovědně plánovat rodinu“ proto u mnoha rodin začíná hledáním stabilního příjmu, založením rodiny a následně vyčkáváním na lepší dobu, kdy dokážou získat vlastní domov.

Letošní rok s sebou přináší určitou naději na klidnější sazby a banky slibují, že by se situace mohla už jen zlepšit. Pojďme se tedy společně podívat na výhody a nevýhody hypotéky ve srovnání s nájemním bydlením, která jsou tím základním rozhodnutím všech rodin.

Hypotéka, nebo nájem?

Kéž by byla odpověď tak jednoduchá. Kdysi platilo, že bylo nájemní bydlení levnější variantou poklidného bydlení za cenu, že vám nevadí celý život platit nájem. Ceny, které se v dnešní době platí za bydlení, jsou ale tak astronomické, že i rozhodnutí „zůstat“ celý život v nájmu rozhodně není po finanční stránce jednodušší. Přináší totiž základní problém, a to ten, že budete muset celý život někomu předávat značnou část ze svých úspor a v konečném důsledku nic z toho nebude opravdu vaše.

Velkou výhodou nájemního bydlení je ale fakt, že máte velkou flexibilitu. A to nejen po stránce materiální, protože nemusíte řešit větší opravy a můžete se v klidu dívat na pracující dělníky za oknem. Musíte ovšem počítat také s tím, že každý větší zásah do zařízení bytu je možný až po domluvě a schválení majitelem. Máte tedy omezenou možnost si byt nebo dům přizpůsobit vašim potřebám a vždy se na všem musíte domlouvat.

Na druhou stranu se ale můžete kdykoliv rozhodnout bydlení vyměnit a přestěhovat se. U nájmu také není nutná téměř žádná vstupní investice (téměř, protože někteří majitelé vyžadují vstupní kauce) a nemusíte řešit všechny sousedské rozpory, protože vedle sebe nemusíte celý život žít.

Nájemní bydlení je určitě pohodlnou variantou pro ty, kteří sen o vlastním bydlení nemají na prvním místě hodnotového žebříčku a je pro ně daleko důležitější si život opravdu užít.

Málokdo má možnost získat vlastní bydlení bez toho, aby si musel vzít hypotéku. Ta přináší nejen velký finanční závazek, který ovlivní většinu vašeho života, ale také určité riziko, které musíte podstoupit. Nikdo z nás nemůže předvídat neočekávatelné situace ani chvíle, které nám znemožní dům splatit. Spolu s koupí nemovitosti na sebe berete také břímě jejího správce a můžete předpokládat, že se objeví problémy, které se budete muset naučit řešit.

Velkou výhodou vlastního bydlení je ale to, že jste pánem svého domu. Můžete se rozhodnout, jak v něm budete žít či jaké další vychytávky se rozhodnete využít. Především ale máte možnost na tomto místě zakotvit a vytvořit si pevný domov. Ač je hypotéka velkým strašákem, dává vám v konečném důsledku velikou výhodu. Díky ní investujete do vlastního majetku a vkládáte své peníze do reálné hodnoty pro svou rodinu. Jednou pak budete schopni svým dětem nabídnout nemovitost, která v průběhu let bude mít stále svou cenu.

Rozhodnutí by mělo vycházet ze zodpovědnosti

Není na místě říct, jestli je ta či ona volba lepší či horší. Přesto by mělo vaše konečné rozhodnutí vycházet z určité stability ve vašem životě. Stejně, jako po stránce finanční. O tom, že není dobré dělat velká rozhodnutí v období neklidu, nám už říkávaly naše babičky. A u toho kroku – zadlužit se na většinu života, by to mělo platit o to víc.

Smlouvou o hypotečním úvěru se zavazujete, že budete schopní danou částku splácet bez ohledu na okolnosti. Musíte počítat s tím, že se můžou změnit úroky a vy budete muset platit jinou výši splátek. Razdvapujcka.cz pak může pomoci v okamžiku, kdy hrozí, že daný měsíc vaše splátka neodejde. Není ale řešením, na které byste měli spoléhat a využívat ho v době splácení hypotéky pravidelně.

V konečném důsledku platí, že pro každou rodinu se otevírá jiná cesta. Některým se objeví nabídka pronájmu domečku, který budou moci za pár let koupit, jiní se rozhodnou investovat do zakoupení bytu nebo se drží snu postavit si dům. Pak jsou ale rodiny, které se tváří tvář realitě dnešních cen rozhodnou zakotvit v nájemních bytech a spokojit se s tím, co ke šťastnému životu potřebují.

Ať už se tedy díváte na svou budoucnost jakkoliv, je dobré si promyslet, na kterém místě vytvoříte svůj domov a budete v něm opravdu šťastní.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Pasivní příjem: Jak si zajistit finanční stabilitu

Pasivní příjem je termín, který oslovuje mnoho lidí hledajících...

Myslíte, že jsou finance nuda? Přinášíme nejzajímavější kuriozity ze světa financí

Zajímalo by vás, jaký byl zatím ten nejdražší obchod...

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...