Vedení ÚKSUP nadále kontaktují „vybavovači“ nelegálních fytocertikátů

Date:

Vedení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKSUP) nadále kontaktují „vybavovači“ nelegálních fytocertifikátů a domáhají se jejich vydání i výhrůžkami. Uvedl to v úterý ředitel ÚKSUP Ján Berceli, který o odhalení zločinecké skupiny informoval spolu s agroministrem Samuelem Vlčanem (nominant Olano) v únoru letošního roku.

„Byli jsme znovu stejnou firmou, týmiž lidmi atakovaní. Domáhají se certifikátů. Bohužel postup je dán, abychom dodrželi i legislativu, i kompletně celý postup vydávání certifikátů, takže jsme jim (certifikáty) nevydali,“ upřesnil Berceli.

Vlčan a Berceli 17. února 2022 informovali, že Ministerstvu zemědělství a rozvoje venkova (MPRV) SR se ve spolupráci s novým vedením ÚKSUP a orgány činnými v trestním řízení (OČTK) podařilo odhalit organizovanou zločineckou skupinu, která potřebnými pro vývoz biologického zboží do zemí mimo EU.

Vlčan upřesnil, že státu mohla takovým jednáním vzniknout škoda ve výši 2 až 3 milionů eur ročně. Do vydávání nelegálních certifikátů, zejména na export květin do Ruska, byli zapojeni tři zaměstnanci ÚKSUP z vysunutého pracoviště v Žilině. Ročně podle jeho slov šlo přibližně o 10.000 kamionů zboží, a tedy 10.000 takových fiktivní vystavených osvědčení na vývoz květin. Prvotní zjištění podle něj ukázala, že organizovaná zločinecká skupina působila a obchodovala s rostlinolékařskými osvědčeními od roku 2008.

Agronomist examining an agricultural lettuce field

Agroministr v únoru 2022 vysvětlil, že osvědčení jsou nezbytná při vývozu rostlin a rostlinných produktů s cílem zamezit šíření škodlivých organismů. Před jejich udělením se provádí kontrola fytoinspektory, kteří zboží zkontrolují a následně rozhodnou o vydání potřebných dokladů pro vývoz biologického zboží. Certifikačním orgánem pro tyto účely v ČR je ÚKSUP.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...

Tajuplná energie křišťálů, co všechno dokáže?

Přezdívá se mu „kámen kamenů“ a dodnes je zahalen...

Australská centrální banka zvýšila klíčový úrok po více než 10 letech

Australská centrální banka v úterý zvýšila svou hlavní hotovostní...

Pro růst cen je většina pojistných smluv nemovitostí neaktuální

"Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na...