Do soustavy lze letos připojit dvojnásobně více lokálních zdrojů

Date:

Ministerstvo hospodářství (MH) SR zvýšilo výkon lokálních zdrojů, který lze letos připojit do soustavy, o dodatečných 60 megawatů (MW). Resortu umožnila k tomuto kroku přistoupit změna legislativy platná od 1. dubna, která mu dala novou kompetenci zvýšit instalovaný výkon během kalendářního roku. Největší část nově určeného instalovaného výkonu ve výši 26 MW je pro střední Slovensko, kde již byl dosud přidělen limit vyčerpaný, uvedl v úterý resort hospodářství.

„Velký zájem o zelené lokální zdroje, díky kterým si odběratelé mohou pokrýt vlastní spotřebu elektřiny, nás těší. Zdvojnásobujeme proto jejich instalovaný výkon, který lze letos připojit, na celkových 119 MW,“ prohlásil státní tajemník MH Karol Galek. „Čím více elektřiny si dokáže domácnost, živnostník nebo firma vyrobit v lokálním zdroji, tím méně elektřiny musí nakoupit od dodavatele,“ dodal Galek. U sebe nespotřebovanou elektřinu také může provozovatel lokálního zdroje prodávat obchodníkovi, respektive dodavateli elektřiny, což pro něj představuje další potenciální zdroj příjmu.

Agricultural worker takes care of his estate

Státní tajemník přiblížil, že v rámci probíhajících novelizací energetické legislativy také ministerstvo zjednodušuje pravidla vydávání osvědčení o souladu výstavby zařízení na výrobu elektřiny ze slunce a větru a zároveň navrhuje další úpravy, které by měly podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů energie na Slovensku.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...

Tajuplná energie křišťálů, co všechno dokáže?

Přezdívá se mu „kámen kamenů“ a dodnes je zahalen...

Australská centrální banka zvýšila klíčový úrok po více než 10 letech

Australská centrální banka v úterý zvýšila svou hlavní hotovostní...

Pro růst cen je většina pojistných smluv nemovitostí neaktuální

"Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na...