„Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na trhu nemovitostí,“ přiblížila Dupalová Ksenzsighová. Při pojišťování majetku je podle ní třeba položit si otázku, zda je možné si za částku uvedenou v pojistné smlouvě pořídit nový byt nebo postavit nový rodinný dům v případě, že by se s daným bydlením něco stalo.
Pojišťovny proto aktivně procházejí pojistné smlouvy svých klientů a zjistí-li, že některá je podhodnocená, osloví klienta s návrhem úpravy pojistných podmínek. Podle mluvčí se stává i to, že klient dostane od pojišťovny vyšší krytí a nezaplatí vyšší pojistné, než má nastaveno v současnosti. „Na trhu jsou dokonce i tak staré pojistné smlouvy, že jsou v nich jednotlivé pojistné částky uvedeny v českých korunách. Například kuchyně, která je pojištěna na 50.000 korun. Pokud by v domácnosti došlo k elektrickému zkratu nebo by kuchyni kompletně vytopilo, za 1600 eur byste si v dnešní době novou linku se spotřebiči už nepořídili,“ dodal expert z oboru vývoje produktů Unionu Marek Švirloch.
Mluvčí pojišťovny ozřejmila i případy, kdy klienti v poslední době navštívili banku, aby si refinancovali hypotéku a zafixovali úrok na dalších deset let. „U těchto našich klientů byli znalci, kteří nacenili jejich nemovitosti na aktuální tržní hodnoty. Klienti si následně upravili i pojistné smlouvy a tyto jsou tedy v pořádku,“ konstatovala Dupalová Ksenzsighová.