Český úřad zablokoval majetek Vítkovice Steel kvůli sankcím proti Rusku

Date:

Český finanční analytický úřad zablokoval majetek ostravské společnosti Vítkovice Steel v souvislosti se sankcemi proti Rusku pro válku na Ukrajině. TASR o tom informuje na základě zprávy portálu idnes.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová poté, co o tom jako první informovala Česká televize.

\“Pro nás je to obrovské překvapení,\“ reagoval na krok úřadu předseda představenstva Vítkovice Steel Radek Strouhal.

„Firma může dále fungovat, platit zaměstnance, kontrakty, ale nesmí vyvádět finanční prostředky ven, prodávat podíly, případně posílat zisk majitelům. V souvislosti s předběžným opatřením je v obdobných firmách obecně zvýšen dohled, který by podobným krokům zabránil, jinak mohou fungovat normálně,“ řekla v úterý redakci idnes.cz Lagronová.

„Finanční analytický úřad vydal předběžné opatření, které zmrazuje 100% podíl společnosti Vítkovice Steel v souvislosti se sankcemi Evropské unie vůči osobám a subjektům z Ruské federace a Běloruska,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Vítkovice Steel jsou výrobcem válcovaných produktů z oceli, přičemž 70% produkce vyvážejí. Firmu vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Server Info.cz v březnu uvedl, že akcionářské ovládání Vítkovice Steel vede k ruské státní rozvojové bance VEB.

Mluvčí společnosti však informaci o ruských vlastnících odmítla a tvrdí, že za pěticí kyperských akcionářů stojí podnikatelé z postsovětských republik, nikoli z Ruska.

Horizontal color image of large group of automated injection moulding machines for plastic parts production.

„Vlastní nás pět kyperských společností. Ty pak přes další společnosti vlastní fyzické osoby, které jsou ze zemí bývalého Sovětského svazu. Nejsou však z Ruska,“ zdůraznil Strouhal.

Zmrazování ruského majetku je součástí sankcí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Se mraženým majetkem jeho majitelé nemohou nakládat. Český ministr financí Zbyněk Stanjura na konci dubna uvedl, že Praha zmrazila ruský majetek v zemi za téměř miliardu korun. Pokud bude tento majetek označen jako možná podpora válečných zločinů Ruska, je podle ministra do budoucna ve hře i jeho konfiskace.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...

Tajuplná energie křišťálů, co všechno dokáže?

Přezdívá se mu „kámen kamenů“ a dodnes je zahalen...

Australská centrální banka zvýšila klíčový úrok po více než 10 letech

Australská centrální banka v úterý zvýšila svou hlavní hotovostní...

Pro růst cen je většina pojistných smluv nemovitostí neaktuální

"Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na...