SZRB poskytla loni podnikatelům téměř 900 úvěrů spolu v objemu 132 milionů. eur

Date:

Slovenská záruční a rozvojová banka (SZRB) poskytla podnikatelům v roce 2021 téměř 900 úvěrů v celkové výši 132 milionů eur. Z hlediska objemu byl nejvýznamnějším úvěrovým antikoronem program SHB administrovaný státním Slovak Investment Holdingem (SIH), kde bylo poskytnuto více než 34 milionů eur. Banka loni dosáhla provozního hospodářského výsledku 5,3 milionu eur a čistého zisku ve výši 955.000 eur, informovala v úterý SZRB.

„Prvním antikorona úvěrovým programem byl Podnikatel 2020. Ten byl MF prodloužen až do června letošního roku, takže čerpání úvěrů je stále možné,“ uvedl Peter David, generální ředitel a předseda představenstva SZRB. Od SZRB může dlužník získat od 10.000 do 350.000 eur. Cena úvěru s pevně fixovanou roční úrokovou sazbou ve výši 4% může být bonifikací úroku ze strany Ministerstva financí SR snížena po splnění podmínek až na nula procent.

Banka se podílela také na antikorona programech SIH. „Na podzim loňského roku banka poskytla součinnost ministerstvu financí při poskytování návratných finančních pomocí cestovním kancelářím. Ministerstvo tak vyplatilo desítkám cestovek přes SZRB téměř 30 milionů eur,“ uvedl David.

V posledních měsících spustila SZRB několik úvěrových programů pro živnostníky a malé a střední podniky. Koncem loňského roku uzavřela rámcovou garanční smlouvu s evropským investičním fondem (EIF). Ten poskytne SZRB 50 milionů eur v zárukách pro malé a střední firmy. V březnu SZRB spustila program Energie určený na pokrytí růstu cen energií a v dubnu program FlexiRozvoj. Ten poskytuje firmám dlouhodobé zdroje se splatností až 20 let.

Glass jar with euro bills close-up. View from above. On the old black wooden table. The concept of family and personal savings.

Státní tajemník ministerstva financí Marcel Klimek přiblížil, že Slovensko během pandemie nového koronaviru poskytlo na bankovní záruky prostřednictvím Eximbanky a SZRB firmám více než miliardu eur. „Tato pomoc byla cílená a vnímáme ji z dnešního pohledu jako úspěšnou,“ řekl Klimek. Pomoc podle něj zachránila drtivou většinu společností, kterým byla poskytnuta.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...

Tajuplná energie křišťálů, co všechno dokáže?

Přezdívá se mu „kámen kamenů“ a dodnes je zahalen...

Australská centrální banka zvýšila klíčový úrok po více než 10 letech

Australská centrální banka v úterý zvýšila svou hlavní hotovostní...

Pro růst cen je většina pojistných smluv nemovitostí neaktuální

"Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na...