EU vydá pokyny týkající se požadavku Ruska na platby za plyn v rublech

Date:

Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová v pondělí (2. 5.) uvedla, že blok musí firmám objasnit, zda je požadavek Kremlu, aby si otevřeli v Gazprombank účty v eurech i v rublech, „porušením sankcí a nelze jej akceptovat.“

Ministři energetiky EU se v pondělí setkali v Bruselu, aby prodiskutovali reakci na ruský požadavek poté, co Moskva minulý týden přerušila dodávky plynu Polsku a Bulharsku, protože odmítli zaplatit v rublech. Simsonová označila toto rozhodnutí Ruska za „neoprávněné porušení stávajících smluv“ a řekla, že by se mělo považovat za „varování, že další může být kterýkoli členský stát.“

V ruském dekretu se uvádí, že společnosti si musí otevřít dva účty v Gazprombank, jeden v cizí měně a jeden v rublech a že dodávky budou považovány za uhrazené až tehdy, když bude platba převedena na rubly a uložena na druhý účet. Podle EU by byl takový mechanismus porušením sankcí. Ale firmy by mohly pokračovat v platbách v eurech, pokud jim Moskva povolí ukončit transakci po uložení cizí měny v bance. Několik společností a vlád uvedlo, že stávající pokyny EU jsou příliš vágní.

„Je velmi důležité, aby Evropská komise poskytla jasné právní stanovisko, zda je platba v rublech porušením sankcí,“ řekl italský premiér Mario Draghi v pondělí na tiskové konferenci.

Podle Barbary Pompiliové, francouzské ministryně pro ekologickou transformaci, všechny členské státy naznačily ochotu dodržovat pokyny EU o platbách za plyn. Jen Maďarsko, které je velmi závislé na ruské energii, signalizovalo, že je otevřeno platbám v rublech, aby si zajistilo pokračování dodávek.
Polská ministryně pro klima Anna Moskwaová v rozhovoru pro Bloomberg News řekla, že vyjádření ministrů na schůzce naznačují, že EU stále chybí jednota. Zatímco mnohé země – včetně Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Dánska a Finska – podpořily zákaz platit v eurech, některé se rozhodly tuto záležitost nekomentovat. Jiní, jako například Itálie a Rakousko, zdůraznili své obavy z důsledků potenciálního zastavení dodávek ruského plynu pro ekonomiku, řekla.

Russian currency, roubles, banknotes

„Komise řekla, že objasní všechny zbývající pochybnosti,“ uvedla Moskwaová, podle které chce Rusko zastrašit EU a ukázat, že ti, kteří nesplní jeho požadavky, budou odříznuti.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě – jak najít úspěšné řešení?

Pokud se rozhodnete pro prodej podílu ve firmě, je...

Tajuplná energie křišťálů, co všechno dokáže?

Přezdívá se mu „kámen kamenů“ a dodnes je zahalen...

Australská centrální banka zvýšila klíčový úrok po více než 10 letech

Australská centrální banka v úterý zvýšila svou hlavní hotovostní...

Pro růst cen je většina pojistných smluv nemovitostí neaktuální

"Pojistné smlouvy jsou samozřejmě platné, ale neodrážejí realitu na...