Německá rafinerie společnosti TotalEnergies v Leuně s kapacitou 240.000 barelů (1 barel = 159 litrů) ropy denně bude pokračovat v dovozu ruské ropy přes ropovod Družba přinejmenším během celého května. Uvedly to v úterý dva zdroje seznámené se záležitostí, které nechtěly být jmenovány. TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.
Německo se snaží odstřihnout od ruské ropy, kterou odebírá nejen rafinerie v Leuně, ale také PCK Schwedt s kapacitou 233.000 barelů denně. Většinovým vlastníkem rafinerie Schwedt je přitom ruská společnost Rosněfť, přičemž jednou z možností je její vyvlastnění.
Sankce Evropské unie (EU) se dosud vyhýbaly ropě z Ruska. Mnozí obchodníci a rafinerie se však rozhodli omezit nákupy ruské ropy a rafinovaných produktů, aby se vyhnuli problému s ruským finančním systémem, který zasáhly sankce, a poškození dobrého jména.
Evropská komise mezitím připravuje další balík sankcí, které by se podle diplomatů měly týkat i ropy.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck minulý týden uvedl, že závislost země na dovozu ruské ropy se snížila na 12 % z 35 %. Na otázku, kam směřovalo těch 12 %, mluvčí německého ministerstva hospodářství 29. dubna řekl, že jde o hrubé číslo, které zahrnuje i Schwedt a Leunu.
Společnost TotalEnergies neodpověděla na žádost o komentář. Minulý měsíc oznámila, že se pokusí nejpozději do konce roku 2022 ukončit své smlouvy o dodávkách ruské ropy pro rafinérii Leuna a najít alternativní řešení, například dovozem ropy přes Polsko.
TotalEnergies dováží 300.000 až 350.000 tun ruské uralské ropy měsíčně přes Družbu, uvedl jeden ze zdrojů. Ropovod z přístavu Rostock může nahradit část z ruských dodávek pro PCK Schwedt, a některé objemy by mohly být přesměrovány z Polska, které se snaží také nahradit ruskou ropu.
Habeck zároveň řekl, že Německo je připraveno použít své národní zásoby ropy pro dodávky do Leuny a rafinerii PCK Schwedt, v níž má podíl také koncern Shell.